Windows 7 Unidentified network

alfie

New Member
ΧαίÏ￾εται και καλώς ήÏ￾θα στο φόÏ￾ουμ.Λοιπον για να μπω κατευθείαν στο θÎ*μα...Έχω Î*να λαπτοπ με windows 7 ultimate πάνω και Î*ναν σταθεÏ￾ÏŒ(amd64) πάλι με windows 7Ultimate( 64bit),το λαπτοπ Ï€Î*Ï￾νει ιντεÏ￾νετ απο Î*να δημόσιο δίκτυο και το Ï€Ï￾οβλημά μου είναι οτι δεν μποÏ￾ÏŽ να το μοιÏ￾άσω στον σταθεÏ￾ÏŒ μου pc γιατί οποτε κάνω Î*να τοπικό δίκτυο μÎ*σω ethernet μου βγάζει και στο λαπτοπ και στον σταθεÏ￾ÏŒ Unidentified network ή αλλιώς μη αναγνωÏ￾ισμÎ*νο δίκτυο...Επειδή Ï„ÏŽÏ￾α αÏ￾χισα να μπαίνω στα βαθία με τους υπολογιστÎ*Ï‚(λογω οτι είμαι σε σχολή πληÏ￾οφοÏ￾ικής) θα ήθελα επιπλÎ*ον να επισημάνω οτι εχω βάλει στο ip protocol v4 obain an IP address automatically και το ίδιο για το DNS επίσης φαίνεται να είναι ενεÏ￾γοποιημÎ*νο και στους 2 υπολογιστÎ*Ï‚ στο DHCP αλλά δεν δείχνει να Î*χει καθόλου default gateways,Ï„Î*λος να πω ότι στο λαπτοπ στίς ιδιοτητες τοπικου δικτÏ￾ου στην καÏ￾Ï„Î*λα κοινή χÏ￾ήση Î*χω βάλει να μοιÏ￾άζει ιντεÏ￾νετ!ΤώÏ￾α όσο αναφοÏ￾ά ανεπιτυχείς Ï„Ï￾όπους που είχα ήταν να κάνω το λαπτοπ και τον σταθεÏ￾ÏŒ οικιακό δίκτυο και την δημόσια σÏ￾νδεση ως δημόσιο δίκτυο επίσης Î*βαλα όλα τα τελευταια drivers στους Ï€Ï￾οσαÏ￾μογείς αλλά πάλι τίποτα,Ï„Î*λος Ï€Ï￾οσπάθησα να παώ επιλογÎ*Ï‚ internet στήν καÏ￾Ï„Î*λα συνδÎ*σεις και Ï￾υθμίσεις lan και να απενεÏ￾γοποιήσω το αυτόματες Ï￾υθμίσεις...Ελπίζω να Î*κανα κατανοητό το Ï€Ï￾οβλημά μου και να με βοηθήσετε γιατί εχω βαÏ￾εθεί να ψάχνω!ευχαÏ￾ιστώ!
 
Χαίρεται και καλώς ήρθα στο φόρουμ.Λοιπον για να μπω κατευθίαν στο θέμα...Έχω ένα λαπτοπ με windows 7 ultimate πάνω και έναν σταθερό(amd64) πάλι με windows 7Ultimate 64,το λαπτοπ πέρνει ιντερνετ απο ένα δημόσιο δίκτυο και το προβλημά μου είναι οτι δεν μπορώ να το μοιράσω στον σταθερό μου pc γιατί οποτε κάνω ένα τοπικό δίκτυο μέσω ethernet μου βγάζει και στο λαπτοπ και στον σταθερό Unidentified network ή αλλιώς μη αναγνωρισμένο δίκτυο...Επειδή τώρα αρχισα να μπαίνω στα βαθία με τους υπολογιστές(λογω οτι είμαι σε σχολή πληροφορικής) θα ήθελα επιπλέον να επισημάνω οτι εχω βάλει στο ip protocol v4 obain an IP address automatically και το ίδιο για το DNS επίσης φαίνεται να είναι ενεργοποιημένο και στους 2 υπολογιστές στο DHCP αλλά δεν δείχνει να έχει καθόλου default gateways,τέλος να πω ότι στο λαπτοπ στίς ιδιοτητες τοπικου δικτύου στην καρτέλα κοινή χρήση έχω βάλει να μοιράζει ιντερνετ!Τώρα όσο αναφορά ανεπιτυχείς τρόπους που είχα ήταν να κάνω το λαπτοπ και τον σταθερό οικιακό δίκτυο και την δημόσια σύνδεση ως δημόσιο δίκτυο επίσης έβαλα όλα τα τελευταια drivers στους προσαρμογείς αλλά πάλι τίποτα,τέλος προσπάθησα να παώ επιλογές internet στήν καρτέλα συνδέσεις και ρυθμίσεις lan και να απενεργοποιήσω το αυτόματες ρυθμίσεις...Ελπίζω να έκανα κατανοητό το προβλημά μου και να με βοηθήσετε γιατί εχω βαρεθεί να ψάχνω!ευχαριστώ!
 
Alfie:
Hello and welcome to the forums. I cannot read a single word of your posts so if you could perhaps help with an english translation we could be of more help. Just as a note, unidentified networks which is the post title, which I can read, are usually produced due to an absense of a default gateway, so perhaps you are not getting any and or all of the correct information from whatever device is providing DHCP for your network. The default gateway is generally the inside edge of your router.
 
Back
Top